عبدالعلی زمانی
شاید 10 سالی باشه كه در كارگزاری مفید سهامداری می كنم. از خرید و فروش سهام لذت برده و جدای از سود و زیان حاصله، درس های اقتصادی زیادی آموختم. این اواخر با كاهش رونق بورس، كمی از اشتیاقم كاسته شد خصوصاً وقتی دو سهم از چند سهمم رو مدتیه كه در قرمز كامل و صف فروش بی خریدار می بینم.
اما چیزی این یكنواختی ناخوشایند رو تغییر داده است.

پلكان.

اگرچه از یك سال پیش اون رو می شناختم اما عملاً از 06 اردیبهشت 93 فهمیدم چقدر امتیاز دارم و در كنار نگاه روزمره به تابلوی بورس، دلمشغولی دیگه ای به نام "پیش بینی شاخص و سهام معرفی شده" دارم. با امتیاز خوبی كه در این یك سال جمع شده بود و من از اون خبر نداشتم (و چقدر از این قضیه خوشحالم)، شروع به بازی كردم؛ اول با ریسك كمتر و آروم آروم، دل و جرات بیشتری بخرج دادم و در مقابل یك یا دو پیش بینی كه ازدست می دادم معمولاً با پیش بینی دیگه تقریباً امتیازات هزینه كرده رو بدست می آوردم.
همای سعادت من مدت ها بود كه در حال چرخیدن بود ولی اما شونه هایم رو نمی یافت. اما از اونجا كه همای گمگشته باز آید به شانه! غم نمی خوردم. من تقریباً همیشه امیدوارم كه بخت درب خانه ام را بزند. و چه روزی بهتر از سوم خرداد، روز آزادی خرمشهر عزیز!
صدای این زنگ شانس چنان بلند و طنین انداز بود كه آرزوی بردن یكی از جایزه های جذاب پلكان رو برام میسر كرد. در حالی كه از مجموع امتیازات اندك باقی مانده ام 40 امتیاز روی شاخص روزانه و 40 امتیاز روی شاخص كل هفته ی آتی هزینه كرده و آنها رو از دست رفته می دیدم، 70 امتیاز رو روی سهام "سشرق" برای افت 0 تا -2 درصد سرمایه گذاری كردم. بیشتر پیش بینی كنندگان در واقع با اطمینان راسخ تر و امتیازات بیشتری روی رشد مثبت سشرق شانس خود رو آزموده بودند. تا نزدیك ظهر هم هیچ شانسی برای من وجود نداشت و من بازار شنبه سوم خرداد رو نیز احتمالاً با ناكامی پشت سر گذاشته بودم. از این بدتر دیگر امكان نداشت! معمولاً قبل از ساعت 12 برای ناهار پشت میزم رو ترك می كنم. حتی وقتی چراغ سهامم سبز باشه؛ اون روز كه تموم چراغ ها برام قرمز بود. از ناهار كه برگشتم، طبق معمول اولین كارم بالا آوردن مجدد كامپیوترم بود. كامپیوترم كه انگار می دونست من پشت میز نبودم، كاملاً به خودش استراحت داده بود و سخت هم می شد بیدارش كرد. همه ی این ناز و عشوه كامپیوتر رو به امید سبز بازار و كورسوی امیدی انتظار كشیدم. بلافاصله pellekan رو run كردم.
سشرق منو صاحب 975 امتیاز باور نكردنی كرده بود. امتیازی كه به من، هم جایزه ائی با ارزش می بخشید و هم اعتماد به نفسی تازه. موبایل گالاكسی مگا 6.3 به من چشمك می زد و منو بسوی خودش فرا می خوند.
ایشالله قسمت همه ی دوستان، از این دست آروزهای كوچیك و بزرگ خواستنی! اگه همون اول می گفتم از دست اندركاران راه اندازی این ابتكار و فكر بكر ممنونم شاید حمل بر خودشیرینی بود وتملق اما با گفتن همه ی این مطالب می خواستم بگم كه " مفید " مچکرم. معتقدم همیشه باید خوش بین بود و امیدوار. وقتی كه حق انتخاب داریم كه خوش بین باشیم یا بدبین... پس خوش بین می شیم تا شانس فرصت كنه بهمون سر بزنه. برای همه دوستان پلكانی آرزوی سلامتی، بهروزی و شادابی دارم.
محمد مصری پور
سایت پلکان همچون نامش برگرفته از ایده ای نو و خلاقانه بوده است. در مدت راه اندازی به سبب گزینه های متعددی که در اختیار کاربران قرار داده است توانسته است پلکانی از ارزش ها را برایشان به ارمغان بیاورد. اما این سایت چه ویژگی هایی دارد که توانسته در بردارنده ی محبوبیت خاص برای کاربرانش شود؟

پاداش ها :

بر اساس محاسبات کارشناسان برای هر معامله که زیر نظر کارگزاری مفید انجام می شود امتیازاتی در نظر گرفته می شود که مجموع این امتیازات هر چند کم ، پاداشی از نوع غیر نقدی برای هر کاربری در بر دارد که به دلخواه و بر اساس امتیاز به دست آمده می تواند نوع پاداشش را انتخاب نماید.در این قسمت همواره مشاهده می گردد محاسبه امتیازات با دقت وافری انجام می گردد که همین امر سبب گردیده اعتماد متقابلی بین کارگزاری و کاربران فراهم آورد.

در نگاه اول شاید این نکته به ذهن خطور کند که هدف از این کار(اعطای پاداش و جوایز) تشویق بیشتر کاربران و دریافت کارمزد بیشتر از طرف کارگزاری باشد ، اما با یک مقایسه ساده بین این کارگزاری و دیگر شرکت ها به راحتی می توان پی برد که این رفتار نشات گرفته از مشتری مداری و احترام به مشتری می باشد زیرا علاوه بر اینکه کارگزاری هیچ اجباری در این کار ندارد بلکه دیگر شرکت های کارگزاری نیز از کوچکترین پاداش به کاربرانشان دریغ می ورزند. در ضمن با نگاه به جوایز چند میلیونی می توان به گشاده دستی گردانندگان سایت و کارگزاری مفید پی برد.

توجه به سلایق مختلف :

به نظر کارگزاری مفید می توانست انتخاب ساده تری در نوع پاداش ها در نظر بگیرد ولی انبوه جوایز و تنوع پاداش ها حس احترام و توجه به سلیقه مشتری را در ذهن تداعی می کند که این روش و سیاست در نوع خود بی نظیر و قابل ستایش می باشد.

مسابقات و کسب امتیاز :

در هر روز کاری مسابقه ای تحت عنوان پیش بینی رفتار سهام مختلف در طول روز کاری بعدی برگزار می گردد . در واقع طراحی این قسمت از هوشمندانه ترین طراحی های این سایت می باشد که نفس عمل این مسابقه نکاتی بسیار با ارزشی در دل خود دارد. اولین نکته بالا بردن قدرت ریسک پذیری افراد می باشد. دقت بیش از پیش در مورد نحوه حرکت سهام از دیگر برکات این مسابقه می باشد که این خود باعث ایجاد وسعت فکری و افزایش عمق نگاه کاربران دارد به این معنی که کاربران را مجاب می کند انتخاب هایشان چه در انتخاب سهام و چه شرکت در مسابقه بر اساس تحلیل کاربردی باشد. این نوع فرهنگ سازی در سهامداری از ظریف ترین شاهکارهای این قسمت از سایت می باشد که حاکی از طراحی و دقت بالای کارشناسان مفید دارد.

افزایش حس نوع دوستی :

با گزینه های تعبیه شده در این سایت این امکان برای هر فردی مهیا می شود که بتواند با کمترین امتیاز ممکن یعنی 1 امتیاز بتواند به کمک افراد نیازمند و بیمارهای خاص بشتابد. شرکت کارگزاری مفید با این کار علاوه بر اینکه در یک کار خداپسندانه شریک شده است باعث می شود فرهنگ هم نوع دوستی در بین افراد جامعه تقویت شود. همچنین اطلاع رسانی در مورد ماحصل این کمک ها از کارهای بسیار زیبای این سایت می شود.

کلام آخر

به نظر می رسد ماهیت این سایت تشویق کاربران به معاملاتی مبتنی بر عقلانیت و تحلیل می باشد که با منوهای مختلف این سایت سعی شده بر این فرهنگ صحیح خریداری سهام کمک شود. امیدواریم همواره پلکان به صورت پلکانی در همه ی قسمت ها پیشرفت داشته باشد . با تشکر از همه ی عوامل و دست اندرکاران شرکت کارگزاری مفید (پلکان)

مهدی رحیمی
بی گمان هیچ واژه ای هم آورد پلکان ، ناب و ساده مفهوم بالا رفتن را به خیال متبادر نمی کند. در مقیاس بزرگتر، سریع تر و دورتر؛ آسانسور، فضاپیما و خیلی از کلمات دیگر هستند که سودای صعود را مهمان دل و اندیشه می کنند اما پلکان این کهنه همراه آدمی، خواصی دیگر دارد و درسهای بزرگی در بر. انتخاب این نام برای طرح نوآورانه شرکت کارگزاری مفید نیز به نظر هوشمندانه به این درسها اشاره دارد:
تکیه بر توان فردی و مسؤولیت پذیری کامل درس اول در هر کار و بویژه سرمایه گذاریست، هیچ موتوری و هیچ توان خارجی ما را بالاتر نمیبرد و این ماییم که باید به حد توان پله ها را یکی یکی درنوردیم.
درس دوم اینکه شاید دو پله یا سه پله را بتوان با جهش طی کرد اما نهایتا حرکت پله ای هست و صبر برای رسیدن به هدف اساسی ترین نیاز آنها که میخواند طبقه ای بالاتر بروند.
درس سوم انتخاب هدفی معقول و در خور توان و دوری از خیالپردازیهای فضایی است.
درس چهارم اینکه هر بالارفتن شاید چند پله برگشت یا مدتی استراحت لازم داشته باشد و به لطف وجود پله ها سقوطی ناگهانی در کار نیست.
همه نکاتی که شرحش رفت به گونه ای در طرح خوشنام کارگزاری مفید گنجانده شده اما مهمتر از همه آنکه پلکان مفید به مثابه ابزاری آموزشی وتشویقی برای تریدرها ، در عمر کوتاهش در کنار آموزشها و پاداشهای رنگارنگ پله ای پیش پای کاربرانش نهاده که هدفش از جنس متر و طبقه نبوده و دوردستهای بلندی را نشانه رفته که همان شرکت در طرح های نیکوکارانه و خداپسندانه می باشد. امید آنکه ثروت و سلامت همه آدمیان هر جا که هستند پایدار و برقرار باشد.
محمد مماوی
با سلام خدمت دوستای عزیز پلکانی
به نظر من که با کارگزاریهای مختلفی کار کردم ،پلکان یه پدیدست، یه کاربزرگ که چند تا مزیت برای من داشت اول اینکه با استفاده از جوایزش تونستم یه سری از لوازم مورد نیازمو تهیه کنم، دوم اینکه با مسابقاتی که برگزار میشه ترغیب شدم تا درمورد سهام شرکتهای مختلف و همچنین وضعیت و شاخص بازار اطلاعات کسب کنم، سوم اینکه از طریق بولتن های پلکان میتونم به خلاصه اطلاعات باارزش بازار دست پیداکنم، چهارم اینکه پلکان از طریق ارائه مشاوره تلفنی این امکان و برام فراهم میکنه تا از تجربیات افراد خبره استفاده کنم، مورد پنجم هم اینکه پلکان این امکان و فراهم کرد تا به راحتی بتونم به موسسات خیریه کمک کنم.نکته جالبشم اینه که عملا واسه هیچکدوم ازینا هزینه ای پرداخت نکردم. حالا بطور کلی میتونم بگم پلکان کارگزاری مفید یه پلکان واقعیه ، پلکانی واسه چیدن میوه از درخت تناور بورس، پلکانی واسه رسیدن به کالای موردنیاز، رسیدن به اطلاعات مفید واسه فعالیت توی بورس، رسیدن به تجربیات افراد خبره، و از همه مهمتر رسیدن به رضایت الهی.
خدا پشت و پناه همه دوستای پلکانی، امیدوارم با استفاده از این پلکان به اوج موفقیت برسید.